Konferencija „Inovaciniai sveikatinimo metodai jaunimo ugdymui“ Trakuose

Nordplus Horizontal logotipas

2016 m. rugpjūčio 22 d. Trakuose įvyko tarptautinis konferencija „Inovaciniai sveikatinimo metodai jaunimo ugdymui“. Konferencijos tikslas buvo pristatyti projekto metu pasiektus rezultatus, perimant geros praktikos patirtį projekto partnerių organizacijose, taikyti šiuolaikiškus ir novatoriškus metodus, pateikiant jaunimui žinias apie sveikos gyvensenos principus bei profesinę sveikatą, skatinti jų domėjimąsi rūpintis savo sveikata, aktyviau mankštintis, pasirinkti tinkamus mitybos principus, vengti žalingų gyvensenos įpročių ir pan.

Konferencija buvo organizuojama įgyvendinant tarptautinį projektą, remiamą Šiaurės Ministrų tarybos pagal programą NordPlus Horizontal. Projektą koordinuoja Lietuvos Sveikuolių sąjunga, projekto partneriai yra Higienos institutas, Lietuvos profesinės sveikatos asociacija, Islandijos, Suomijos tyrimo institutai, Latvijos mokykla (Liepojos r.). Konferenciją Trakuose organizavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Higienos instituto profesinės sveikatos centras, Lietuvos profesinės sveikatos asociacija. Konferencijoje dalyvavo 55 Visuomenės sveikatos biurų specialistai iš Alytaus, Marijampolės, Tauragės, Kauno, Vilniaus, Vilkaviškio, Druskininkų ir kt. Lietuvos miestų.

Projekto rezultatus ir naudotus tyrimo metodus ir sklaidos formas, bendradarbiaujančias organizacijas pristatė Raimonda Eičinaitė Lingienė. Konferencijos pranešimų temos buvo apie Inovacinius sveikatinimo metodus Lietuvoje, Latvijoje, Suomijoj. Švietimo ugdymo centro direktorius Giedrius Vaidelis pristatė patirtį, kaip inovaciniai ugdymo metodai taikomi švietimui, kokios gali būti naudojamos naujos formos, inovacinių metodų išskirtinumas, patirtis šioje srityje. M. dr. Rita Raškevičienė (LSMU): pristatė tyrimo, atlikto projekto apimtyje, rezultatus, kurio metu buvo apklausti 359 moksleiviai iš 13 – os  mokyklų. Šis tyrimas parodė, kad nežiūrint jog dauguma respondentų savo sveikatą vertino kaip gerą, labai gerą ar puikią (76,4 proc.), per pastarąjį mėnesį: 68,6 proc. moksleivių nurodė iki dviejų sveikatos nusiskundimų, 25,8 proc. pažymėjo nuo trijų iki šešių, o likę 3,7 proc. – nuo septynių iki dvylikos jaučiamų sveikatos sutrikimų. Fizinei veiklai ne privalomųjų kūno kultūros pamokų metu 56,8 proc. respondentų skiria iki valandos per dieną, 31,2 proc. – iki dviejų valandų, o 36,7 proc. respondentų nurodė niekada nesportuojantys. Tiriant mitybos įpročius 59,9 proc. respondentų teigė, kad maitinasi sveikai, maždaug tiek pat jų visada valgo pusryčius. Vertinant prevencinių programų poreikį, pusė (50,4 proc.) respondentų pažymėjo, kad yra dalyvavę su sveikatingumu susijusiose programose, pavyzdžiui, „Diena prieš rūkymą“, „Sveika gyvensena,“ sporto šventėje, „Sportuojanti mergaitė – būsima olimpietė“. Tyrime dalyvavę moksleiviai išsakė, kad norėtų dalyvauti programose apie sveiką, subalansuotą mitybą – 39,3 proc. psichinės sveikatos gerinimą – 23,4 proc., fizinio aktyvumo programose ir sporto treniruotėse – 44,6 proc. Be to, moksleiviai norėtų sužinoti daugiau apie sportą, vėžį ir kitas ligas, pirmąją pagalbą, sveiką mitybą, vegetarizmą, sveiką laiko paskirstymą, jogą, rūkymą.

M. dr. Maria Rautio, iš Suomijos Darbo medicinos Instituto, pristatė Suomijoje taikomas Sveikos gyvensenos skatinimo rekomendacijas ir inovacinius vertinimo testus, skirtus jaunimui. Pagrindinius teisės aktus, kuriais nustatomas sveikatos priežiūros paslaugų teikimas Suomijoje, taipogi metodus, kurie taikomi bendruomenėje, kolektyve ir individualiai, ir padedantys sukurti saugų psichologinį mikroklimatą moksleiviams, tinkamą fizinį aktyvumą ir kt. Tarp patrauklių naujų metodų paminėti ir jaunuolių motyvacija keisti gyvensenos įpročius, žalojančius jų sveikatą per diskusijas, žaidimus, pokalbius su konsultantais ir pan., akcentuojant holistinį (visuminį) požiūrį į savo sveikatą, kaip RaPatti metodas, naudojamas dirbant grupėse, interaktyvūs metodai.

Konferencijoje Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos vadovas Eligijus Valskis pristatė inovacinius švietimo metodus, sukurtus Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos kartu su Higienos Instituto Profesinės sveikatos centru, partnerių ir jaunimo organizacijomis, kurie galėtų būti praktikuojami ilgai sėdintiems prie knygų, kompiuterių ar dirbant sėdimą darbą. Buvo mokoma įvairių pratimų sėdint ant kėdžių skirtų kūnui ir akių atstatomosios mankštos. Šiuos pratimus moksleiviai ir suaugę galės atlikti pertraukų metu mokykloje, mokantis ar žaidžiant, dirbant prie kompiuterio. Taip pat buvo pristatyti kiti inovaciniai mokomieji žaidimai, pvz. žaidimas „Alijas sveikai,“ kurie padės įsivertinti elgsenos įpročius ir atkreipti jaunuolio dėmesį į per mažą fizinį aktyvumą, netinkamą mitybą, ir paskatintų jį keistis.

 

 

Daugiau informacijos suteikti gali LPSA vadovas Eligijus Valskis, tel. 8-682 42579, Eligijus@lpsa.lt.

 

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.