Reikjavike pristatyti inovaciniai jaunimo sveikatinimo metodai

Nordplus Horizontal logotipas

Reikjavike pristatyti Inovaciniai  jaunimo švietimo metodai ugdyti sveiką gyvenseną ir profesinę sveikatą“.

2016 m. rugsėjo 5 – 7 dienomis Reikjaviko universitete, Islandijoje vyko baigiamasis partnerių organizacijų susitikimas, kurios įgyvendino 2015 – 2016 metais vykdytą projektą „Inovaciniai  jaunimo švietimo metodai ugdyti sveiką gyvenseną ir profesinę sveikatą“ (toliau – Projektas).

Šio susitikimo tikslas – pristatyti partnerių organizacijose naudojamus geros praktikos modelius, taikomus vertinant jaunimo gyvensenos įpročius, jų žinias apie profesinę sveikatą, aptarti ir palyginti vykdyto tyrimo rezultatus ir parengti inovacines rekomendacijas skirtas jaunimo švietimui.

Renginio šeimininkai ir projekto partneriai – Islandijos socialinių tyrimų centras (ICSRA) pristatė programą „Jaunimas Europoje – įrodymais pagrįsta pirminė prevencija (The Youth in Europe – Evidence Based Primary Prevention Program). „Jaunimas Europoje“ yra tarptautinė programa, skirta miestų savivaldybėms ir vietos bendruomenėms – mokykloms, kolegijoms, NVO ir kt. Ji taikoma siekiant sumažinti vaikų, paauglių ir jaunimo svaigalų vartojimą. Ši programa gali būti vertingas įrankis tiek politikams, tiek praktikams. Programa  Islandijoje taikoma nuo 1998 metų, ją remia Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas, bei tarptautinės organizacijos ECAD (European Cities Against Drugs), Actavis group, Erasmus+.

Nuo 2006 m. islandų metodika buvo pradėta taikyti Portugalijoje, Ispanijoje, Italijoje, Maltoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Turkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Serbijoje, Slovakijoje, Rusijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Farerų salose, Norvegijoje ir Švedijoje. Taikant  Islandijos mokslininkų sukurtą prevencinę programą buvo pasiekta ypač gerų rezultatų, mažinant svaigalų vartojimą: 1998 – 2015 metais 15 – 16 amžiaus grupės jaunuolių alkoholio vartojimas sumažėjo nuo 42 iki 5 proc., kanapių vartojimas – nuo 17 iki 5 proc., rūkymas nuo 23 iki 3 procentų.

Svarbus Islandijos mokslininkų pastebėjimas, kad reikšmingai mažiau alkoholio vartoja ir rūko jaunimas, kuris daugiau laiko praleidžia su tėvais ir turi bendrų pomėgių, taip pat, tie jaunuoliai, kurių draugai nevartoja alkoholio, sportuoja ir pan.  Kitas svarbus akcentas – tyrimą patariama atlikti konkrečioje bendruomenėje (mokykloje, seniūnijoje, NVO ir pan.), o ne pateikti vidutines reikšmes šalyje ar regione ir stengtis kuo anksčiau pristatyti rezultatus ir bendrai su tėvais, politikais, mokyklų vadovais ieškoti prevencinių priemonių.

Per dešimt programos veiklos metų įgyta patirtis ir rezultatai bus pristatyti rugsėjo 22 dieną Bukarešte, Rumunijoje.

Daugiau informacijos apie programą, pasiektus rezultatus galite rasti interneto prieigoje www.youthineurope.org

Susitikime Reikjavike partneriai iš Latvijos pristatė jų mokykloje sėkmingai taikomą programą „Paparčio žiedas,“ kurioje mokymai vaikams ir paaugliams vedami, naudojant keturias „sveikatinimo stoteles“ – kalbama apie kūną ir fizinę sveikatą, mitybą, tarpusavio santykius, žalingus įpročius. Užsiėmimai vyksta taikant inovacinius metodus – diskusijas, žaidimus, piešimą, kūrybinius užsiėmimus.

Projekto koordinatoriai – Lietuvos sveikuolių sąjunga pristatė savo 25 metų patirtį taikant sveikatinimo metodus, pradėtus Palangos sveikatos mokykloje ir išplitusius po daugelį Lietuvos miestų. Naudojamos įvairios fizinio aktyvumo formos, sveikatingumo mugėse ir parodose skatinama sveikai maitintis, grūdintis, rengiami konkursai, viktorinos, išaiškinamas ir apdovanojamas jauniausias ir vyriausias Lietuvos sveikuolis, sumaniausia sveiko maisto gamintoja, sveikiausiai gyvenanti šeima ir pan. Sveikatos mokykloje jau mokėsi per 30 tūkst. Lietuvos gyventojų, dalyviai ir partneriai buvo ir iš 14–os užsienio šalių.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto dėstytoja dr. Rita Raškevičienė pristatė tyrimo rezultatus, kuriuos atliko pagal projektą kartu su Higienos Institutu. Tyrime buvo apklausti 359 moksleiviai iš 13–os Lietuvos mokyklų. Paaiškėjo, kad dauguma moksleivių savo sveikatą vertina gerai, nors didelė dalis jų turi sveikatos nusiskundimų, iš kurių dažniausi – sutrikęs miegas, nugaros ir/ar kaklo skausmai, pasikartojantys galvos skausmai. Daugiau kaip pusė moksleivių patiria stresą pamokų metu dėl per didelio mokymosi krūvio, neaiškių užduočių, per didelių mokytojų reikalavimų. Merginos dažniau įtampą slopina valgydamos, vaikinai dažniau lankosi baseine, sporto klube ar žaidžia kompiuterinius žaidimus. Moksleivių fizinis aktyvumas yra nepakankamas, sveikos mitybos įpročiai nėra suformuoti. Paaugliai norėtų dalyvauti sveikatingumo, fizinio aktyvumo programose, jie pageidauja daugiau žinių apie sveiką mitybą, kaip gerinti psichinę sveikatą.

Susitikime buvo pristatyti ir Suomijoje taikomi inovaciniai švietimo metodai. Su jais supažindino m. dr. Maria Rautio iš Suomijos Darbo medicinos instituto. Inovaciniai metodai pateikiami per diskusijas, interaktyvius testus, žaidimus, pokalbius su konsultantais, pavyzdžiui, RaPatti metodą, kuris naudojamas dirbant grupėse skatina jaunuolius keisti jų sveikatą žalojančius  gyvensenos įpročius, akcentuojamas holistinis požiūris į sveikatą.

Lietuvos profesinės sveikatos asociacija kartu su Higienos instituto Profesinės sveikatos centru pristatė parengtus inovacinius švietimo metodus „Sveikas Alijas“, „Domino – akių gimnastika“, „Centimetras: sveikas matas“, fizinių pratimų kompleksus su „Thera – band“ juostomis. Šie metodai galėtų būti taikomi mokantis ar žaidžiant kompiuteriu ir per pertraukėles atliekant  kūno mankštą, akių gimnastiką. Tai pat buvo pademonstruoti ir kiti švietimo metodai, kurie padėtų jaunuoliams patiems įvertinti savo elgsenos įpročius ir atkreiptų jų dėmesį į per mažą fizinį aktyvumą, netinkamą mitybą, ar kitus žalingus įpročius.

Daugiau informacijos suteikti gali LPSA vadovas Eligijus Valskis, tel. 8 – 682 42579, Eligijus@lpsa.lt.

Tagged . Bookmark the permalink.

Comments are closed.