Kūrybinės dirbtuvės jaunimo sveikatinimo stovykloje Vepriuose

Nordplus Horizontal logotipas

2016 m. liepos 4-6 dienomis jaunimo sveikatinimo stovykloje Vepriuose (Ukmergės r.) buvo pristatyti projekte numatyti ir parengti jaunimo sveikatingumo ugdymo metodai ir žaidimai. Stovyklos renginiai vyko tęsiant tarptautinio projekto, remiamo Šiaurės Ministrų tarybos pagal programą NordPlus Horizontal. Projekto tikslas – teikti žinias jaunimui apie profesinę sveikatą, ir  naudojant inovatyvius, dinamiškus ir patrauklius švietimo metodus didinti jų smalsumą domėtis šiomis temomis ir patiems burti apie save jaunimą, siūlyti savo žaidimus, testus ir pan. Užsiėmimuose dalyvavę 85 jaunuoliai iš visos Lietuvos, kūrybinėse dirbtuvėse tobulino pristatytus žaidimus, kurie vėliau bus panaudoti ir išleidžiamame rekomendacijų leidinyje. Šios stovyklos dalyvių pasitelkta išmonė, padėjo parinkti leidinio viršelį ir knygos pavadinimą. Pasiūlyti pavadinimai: Sveiki žaidimai, Gyvenk su idėja, Knyga apie viską…., Sveikata kitaip, Kitoks pasirinkimas, Žaisminga sveikata, Savęs atradimai, Kosminiai žaidimai, Žaidimų maratonas, Tiltas į kitokį pasirinkimą, Misija – SVEIKATA!,  Sveikatos vėjas ir kt.

Šios stovyklos programoje parinkti testai ir žaidimai, buvo išbandomi grupėse – kūrybinėse dirbtuvėse. Grupių siūlymai aptarti bendrame baigiamajame susitikime kartu su visais jaunuoliais, dėstytojais. Atsižvelgiant į jaunimo siūlymus, parinkti žaidimai, labiausiai sudominę ir patraukę dalyvių dėmesį, aprašytos grupių pastabos, į kurias bus atsižvelgiant tobulinant jau parengtus žaidimus. Pristatyti žaidimai, padedantys jaunuoliams patiems įvertinti savo elgsenos įpročius, atkreipiantys jų dėmesį į per mažą fizinį aktyvumą, netinkamą mitybą, ar kitus žalingus įpročius. Iš žaidimų paminėtini: Suomijos Instituto pasiūlytas testą iš 11-os klausimų fizinio aktyvumo vertinimui, kur pagrindiniai klausimai yra, kiek kartų per savaitę aktyviai judate ne mažiau kaip po 30 min., ar naudojatės liftu, kopdami į aukštesnius aukštus, ar einate į mokyklą / klubus pėsčiomis ar važiuojate mašina, visuomeniniu transportu, ar visada randate laiko fizinei veiklai, kurias iš paminėtų fizinio aktyvumo veiklų renkatės dažniau – Sodininkystė; uogavimas; pasivaikščiojimas miške, pelkes; važinėjimas dviračiu; bėgiojimas, šokinėjimas, plaukimas; žaidimas kamuoliu; šokiai ir pan. Atsakymai pateikiami interaktyvia forma arba pridėtame erdviniame žaidime.

„Sveikas Alijas“, skirtas jaunuolius išprovokuoti diskusijoms apie teisingus ir žalingus įpročius, naudojant kaip pagalbinę priemonę – paveikslėliu, stalo žaidimas, kurio esmė – moderatorius  kitiems žaidėjams turi apibūdinti kortelėje pavaizduotą  veiksmą taip, kad šie jį atspėtų. Sveikas ALIAS – komandos per sutartą laiką turi atspėti kuo daugiau paveikslėlių, kuriuose pavaizduoti tiek sveikatą stiprinantys, tiek sveikatą žalojantys veiksniai ir elgsenos įpročiai. Bendra taisyklė – neįvardinti paveikslėlyje pavaizduotų daiktų ar procesų, o tik stengtis kuo žaismingiau, ir linksmiau juos apibūdinti. Jaunuoliai labai įsitraukė į žaidimo taisymą, teikė pasiūlymų dėl pavadinimo, parinktų paveiksliukų įvairovės ir kt.

Žaidimas „Domino – akių mankšta“,  siūlymai buvo pavadinimą keisti į „akių jėga, ryškus žvilgsnis“, sudomino jaunimą neįprastos akių mankštos, daromos pertraukėlių metu formatas. Patys jaunuoliai kūrė „domino“ kaladėlių principu paveikslėlius, piešė ir pristatė bendrame susitikime. Žaidžiama kaip ir įprastame „Domino“: kiekvienam akių judesį vaizduojančiam kvadratėliui ieškomas analogiškas kvadratėlis kitoje „domino“ kortelėje. Padėjus „domino“ kortelę vienas dalyvis parodo pavaizduotus judesius akims, paeiliui vieną paveikslėlį, po to – kitą, o visa komanda pakartoja po 5-7 kartus. Žaidimas tęsiamas, kol nors vienas iš komandos žaidėjų turi „domino“ kortelių. Baigus „domino“ dėjimą, visi po 5-7 kartus pakartoja akių judesius tokia seka, kaip susidėliojo „Domino“ zigzagas. Moderuoja judesius tas, kuris laimėjo žaidimą – pirmas išdėliojo visas turimas „domino“ korteles. Atlikus šiuos paprastus pratimus, po to siūloma užmerkti akis ir ilsėtis 1-2 minutes. Žaidimo tikslas: išmokti kuo įvairesnių akių gimnastikos judesių, kurie taikomi pertraukėlių metu. Mūsų regėjimo aštrumas, akių nuovargis ar jo nebuvimas labai priklauso nuo to, ar darome reguliarias poilsio pertraukėles, skaitydami, dirbdami prie kompiuterio, žiūrėdami TV ir pan., ar atliekame akių gimnastiką.

Buvo pristatyti ir išbandyti ir kiti inovatyvūs žaidimai: „Centimetras: sveikas matas“, fizinių pratimų kompleksus su „Thera-band“ juostomis. Siūlomi fiziniai pratimai kūnui ir akims  galėtų būti taikomi per pertraukėle, specialistų rekomenduojamas daryti mokantis ar žaidžiant kompiuteriu, skaitant, žiūrint TV, kad sumažinti akių nuovargį. Stovykloje dalyvavęs jaunimas pakviestas dalyvauti, propaguojant sveikos gyvensenos žinias savo bendruomenėje, kuriant patiems inovatyvius žaidimus.

Seminaro lektoriai iš Lietuvos profesinės sveikatos asociacijos, sveikuolių sąjungos, Higienos instituto Profesinės sveikatos centro. Projekto apimtyje vykdoma ir daugiau sveikatinimo sesijų, kviečiant jaunimą iš kitų miestų, organizacijų.

Daugiau informacijos suteikti gali LPSA vadovas Eligijus Valskis, tel.8-682-42579, Eligijus@lpsa.lt.

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *